FritzBox i telefony DECT Mitel

Z mojego doświadczenia wynika, że do każdej konferencji/eventu dobrze jest się przygotować wcześniej. Dlatego przed kolejnym Chaos Camp jak i 36C3 postanowiłem przygotować telefon DECT(1) do komunikacji podczas camp/congress. Na 35c3 używałem kongresowej sieci GSM - aczkolwiek ma ona ograniczenia:

  • bazuje ona na Band V (850 MHz) - co oznacza, że znacząca część nowożytnych telefonów nie wspiera tej sieci,
  • nie integruje się z książką adresową.

Chęć stworzenia niniejszego opisu wynika z faktu, iż nigdzie w sieci nie odnalazłem wsparcia dot. konfiguracji DECT kombo: FritzBox i telefony Mitel (a widziałem sporo zapytań o to na forach). Jego trywialność jest konsekwencją tego, że absolutnie nie znam się na sieciach DECT, pierwszy raz mam także do czynienia ze sprzętem FritzBox jak i Mitel.

Poszukując telefonu zgodnie z rekomendacjami EventPhone obsługującej połączenia kongresowe - nietrudno zauważyć, iż telefony Mitel pokrywają największy zestaw funkcjonalny sieci. Niestety polecane telefony z seri 6xx zostały wycofane z produkcji - zatem postanowiłem zaryzykować i przetestować modele: 5614 i 5613, będące jego następcą.

Telefony oczywiście są bezużyteczne bez centrali - a celem ćwiczenia jest ich przetestowanie - a zatem potrzebna jest jeszcze centrala DECT. Tu z pomocą przybył Grzegorz, który sprezentował mi swój nieużywany FritzBox 7270 zaopatrzony na pokładzie w centralę DECT.

Konfiguracja

FritzBox 7270 jest ewidentnie sprzętem typu SOHO, natomiast wybrane przeze mnie telefony Mitel są raczej profesjonalnymi rozwiązaniami - zatem sposób konfiguracji przebiegał metodą prób i błędów - aby znaleźć wspólny słownik parametrów konfiguracji i zwyczajnie doprowadzić do współpracy testowany sprzęt. Poniżej znajduje się opis step-by-step jak skonfigurować oba urządzenia.

Należy włączyć na FritzBox funkcję DECT nadając przy tym wybrany kod PIN dostępowy dla urządzeń. FritzBox automatycznie poprosi aby dodać pierwszą słuchawkę (inaczej nie włączy trybu DECT):

FritzBox DECT Konfiguracja - krok 1

Klikając Next rozpocznie się proces poszukiwania słuchawki:

FritzBox DECT Konfiguracja - krok 2

Należy równolegle uruchomić słuchawkę aby rozpoczęła poszukiwania stacji bazowej:

Mitel 5614 Konfiguracja - krok 1

Pierwszy z problemów z jakim się zetkniemy to fakt, iż Mitel dość długo szuka stacji bazowej , w tym czasie FritzBox przerwie kilkukrotnie proces poszukiwania słuchawki:

FritzBox DECT Konfiguracja - krok 3

należy go ponawiać do skutku, tzn. do momentu kiedy na słuchawce nie pojawi się komunikat:

Mitel 5614 Konfiguracja - krok 2

Wyświetlenie powyższego komunikatu jest de-facto potwierdzeniem, iż stacja bazowa została odnaleziona. Mitel niestety nie wyświetla nazwy stacji bazowej do jakiej się łączy. Wyświetla jedynie swój numer IPDI(2) oraz prośbę o nadanie własnej nazwy dla sieci. Kiedy to uczynimy pojawi się kolejny komunikat z prośbą o podanie:

  1. PARK(3) - tę opcję pozostawiamy pustą
  2. AC(4) - to jest PIN jaki skonfigurowaliśmy w konfiguracji DECT FritzBox

Kolejno Mitel zapyta Protection on? - jeżeli posiadamy włączoną opcję: Permit only secure DECT connections w konfiguracji DECT FritzBox - należy odpowiedzieć Yes.

To zakończy proces konfiguracji. Zarówno FritzBox powinien powiadomić o prawidłowym zakończeniu procesu jak i telefon wyświetlić informację: Successfully subscribed. Co więcej FritzBox automatycznie zadzwoni do nas inicjując połączenie testowe.

  1. Co to jest DECT? wróć do fragmentu
  2. International Portable DAM Identity - czyli unikalny ID urządzenia wróć do fragmentu
  3. Portable Access Right Key wróć do fragmentu
  4. Access Code wróć do fragmentu

Bądź na bieżąco