35C3 - 35th Chaos Communication Congress

UPDATE: 2019.02.07

Moje wrażenia z 35C3 w podkaście Cyber, Cyber… – 52 – CCC – cyberpunkowa wioska, którego byłem gościem.

35C3

Chaos Comminication Congres to event pokrewny do opisywanego już przeze mnie DEF CON. Przygotowania jakie poczyniłem wybierając się na 35C3, były zatem bardzo podobne (burner laptop, telefon itd.). Poniżej drobne uzupełnienie o rzeczy specyficzne dla tej konferencji.

Niezależnie czy jedziesz sam czy w grupie

 1. Zabierz ze sobą listwę zasilającą - na stołach, które nawet nie należą do żadnego Assembly często jest jedno gniazdko.
 2. Jeżeli chcesz używać sieci po ethernet a nie WIFI - weź ze sobą mały switch - czasami na stołach jest albo jeden kabel albo nie ma wolnych gniazdek.
 3. Komunikacja na konferencji przez mobile: Zakup kartę SIM od POC (mają stanowisko na konwencie) i weź ze sobą telefon komórkowy wspierający sieć EventPhone (specyfikacja GSM na WIKI EventPhone).
 4. Komunikacja na konferencji przez DECT: Ze względu na specyficzne częstotliwości GSM - nie wszystkie telefony mobilne wspierają sieć konferencyjną (a de-facto większość współczesnych telefonów/smartfonów nie wspiera). Stąd dużo praktyczniejsze jest wykorzystanie telefonów bezprzewodowych opartych o protokuł DECT (specyfikacja i lista wspieranych modeli telefonów na WIKI EventPhone).
 5. Jeżeli osiądziesz/przyłączysz się do jakiegoś Assembly zapewne będziesz pozostawiał swój sprzęt w tym miejscu. Potrafi go być tyle, że przypadkowo ktoś może go (nieświadomie) przywłaszyć (kabel/ładowarkę/itd) - zatem dobrą praktyką będzie labelowanie/oznakowanie sprzętu.
 6. Weź dużo naklejek swojego projektu/organizacji (jeżeli takowe posiadasz ;-)) i zostaw je w miejscach, w których ludzie podrzucają naklejki. Ludzie lubią ładne naklejki na laptopy!
 7. Jeżeli masz ciekawe namacalne projekty (elektronika/druk 3D) - weź ze sobą i wystaw na stole - ludzie lubią je pokazywać i o nich rozmawiać.
 8. Weź duży dysk, możesz ściągnąć pół Internetu na łączy prawie terabitowym ;-)

Jadąc większą grupą

 1. Zaplanujcie Assembly - przygotujcie coś ciekawego co chcecie pokazać (projekty) - jeżeli nie możecie fizycznie tego wystawić na waszych stołach, to pokażcie projekt nawet na monitorze. Ludzie lubią odwiedzać assembly i interesować się projektami.
 2. Przygotujcie infrastrukturę dla assembly (listwy zasilające/switche, itd.).
 3. Przygotujcie coś co będzie wyróżniało Wasze assembly (neony? oświetlenie? projektor? ekrany LED?) - nie tylko aby się wyróżnić, ale także aby je odróżnić (czasem ciężko znaleźć dane Assembly i szuka się cech charakterystycznych skupiając się na wystroju :-).

Jeżeli czytasz to i byłeś/byłaś, na którymś z eventów CCC, i uważasz że o czymś zapomniałem - daj znać, dorzucę do listy.

Bądź na bieżąco